Světlo na konci konzumu

Už máte tu nejnovější pračku, která má nejen odložený start, ale dokonce se sama vyčistí? Ne? Tak to byste měli rychle vyrazit do obchodu a pořídit si ji. Nevadí, že ta pračka, co máte teď doma, je vlastně v pořádku, máte ji sotva 3 roky a ikdyby měla poruchu, která se dá opravit, potřebujete prostě novou. Reklama Vám totiž říká, že tu novou pračku potřebujete.Jsme neustále přesvědčování o tom, že potřebujeme kupovat nové a nové věci. A není to jen reklama. Zašlo to tak daleko, že veřejně probíhá diskuze o tom, jestli celá řada spotřebičů nemá tzv. kazítka, co zkrátí záměrně životnost. Že produkce oblečení a dalších výrobků je stavěna na kratší a kratší nákupní cykly. Má to ale někde konce? Je to udržitelné? A má to vůbec nějakou logiku? Moc ne.

Každý máme své potřeby a je přirozené je uspokojovat. Ale některé potřeby jsou vytvářeny uměle. Když mám vrtačku, tak nepotřebuju akutně novou vrtačku, protože ta nová má teď deset nových funkcí. Stejně tak když potřebuju vyvrtat díru, tak nemusím tu vrtačku nutně kupovat, ale můžu si ji půjčit od souseda. Nebo ji můžu třeba vyměnit s někým za něco, co mi už pěkně dlouho stojí doma a ten druhý to třeba zrovna postrádá. A až si tu díru vyvrtám, zase tu vrtačku za něco mohu vyměnit.

Možností, jak rozumněji konzumovat je spousta. Můžeme si půjčovat, vyměňovat, svépomocí vyrobit, zužitkovat to, co již máme atd. Je pouze na nás víc nad tím přemýšlet.

256 views0 comments

Recent Posts

See All