Second handy se významně podílí na formování módního odvětví


Na svém webu se Petra Kasalová představuje jako „žena s vášní pro módu a smyslem pro detail“, je to milovnice sekáčů a vintage obchodů.


A toto vše krásně uplatňuje při své práci osobní stylistky. Pomáhá ženám, aby díky správně zvolenému oblečení vyjadřovaly to, kdo jsou. Zároveň jim však ukazuje, že nemusí mít skříně plné drahého a značkového oblečení, protože mít styl není o penězích ani o množství. Její snahou je také ukazovat, že nošené oblečení neznamená dále nenositelné.

Jak ses k osobnímu stylingu dostala a co tě k němu přivedlo?

Móda mě zajímala snad vždycky. Čím jsem byla starší, tím víc jsem si uvědomovala, jaký má oblečení na nás, naši náladu a energii, kterou vyzařujeme, vliv. Jak moc ovlivňuje to, co nosíme, to, jak se cítíme. Nikdy jsem neměla moc velké sebevědomí a popravdě si ve většině věcí nevěřila. Ale v módě to bylo vždycky jinak. Věděla jsem, že se umím hezky oblékat a ostatní si toho všímají. To mi samozřejmě nejen lichotilo, ale především zvyšovalo sebevědomí.


Jednou jsem prohlásila, že kdybych si mohla vybrat práci, kterou bych dělala i zadarmo, bylo by to nakupování. Tenkrát by mě ani ve snu nenapadlo, že se mi to splní, a dokonce za to budu mít zaplaceno 😃


Moje cesta k práci osobní stylistky je určitě na delší povídání, ale vlastně všechno se rozjelo díky jednomu online kurzu, do kterého jsem se při první covid vlně přihlásila. Tam jsem zjistila, že se tím, co miluji a dělám denně přirozeně, dá i živit. Založila jsem FB skupinu Tvůj šatník-pohled do Tvé duše a vymyslela svůj #outfitbohyně. Rozjela jsem na Instagramu outfitová okénka a ukazovala, že mít styl není o penězích. Že hezky a stylově se dá oblékat z obyčejných kousků a ke všemu za pár korun i díky secondhandům. Studovala jsi nějakou školu zaměřenou tímhle směrem nebo tím klíčovým milníkem byl právě zmiňovaný kurz?

Ano, po absolvování online kurzu jsem se začala o práci ve fashion světě zajímat více, a jak už to bývá, když se pro něco nadchnete, příležitostí a možností začalo přicházet najednou více a více. Alenka ze Školy stylu otevřela další ročník kurzu Styling profi a já do něj vrhla s totálním nadšením. Byl to další velmi zásadní krok v mém životě. Další zkušenosti, a hlavně další ujištění, že jsem se rozhodla správně. Navíc jsem dostala ten důležitý „papír“ s potvrzením, že jsem opravdová stylistka 😊

Jaké alternativy k nákupnímu chovaní využíváš?

Už jako malá holka jsem „kšeftovala“ s oblečky pro Barbie. Bavilo mě měnit kus za kus. V pubertě to pak byly výměny oblečení s kamarádkami a sekáče. No a v dospělosti pak přišly swapy, blešáky nebo charitativní bazary. Často také posílám dál nevyužité věci na Vinted nebo Marketplace. Kde nejradši nakupuješ?

Vždycky jsem milovala sekáče. Na střední a na vysoké škole to bylo především kvůli nedostatku financí. Touha hezky se oblékat a zároveň neutratit moc peněz byla díky sekáčům uspokojená.

Jenže jsem postupně zjišťovala, že se „z druhé ruky“ obléknu lépe a kvalitněji než v běžných obchodech, takže jsem vlastně sekáčům a vintage obchodům zůstala věrná do dnes.

Přiznávám, že chodím i do běžných řetězců, ale pečlivě si vybírám, co konkrétně potřebuji a určitě převládá kvalita nad kvantitou, materiál je pro mě hodně důležitý.

Zmínila si materiály, jaké doporučuješ, aby kousek „žil“ co nejdéle?

Už nějaký čas se zaměřuji především na přírodní materiály. Snažím se ve svém šatníku eliminovat syntetické materiály. Právě díky sekáčům se mi to daří. Mám 3 vlněné kabáty a několik super vlněných, mohérových a kašmírových svetrů.

I svým klientkám doporučuji zaměřit se na přírodní materiály. Sepsala jsem takový mini e-book Průvodce materiály, kde jsou sepsány vlastnosti jednotlivých materiálů, podle toho se pak snadněji orientují při výběru oblečení.

Je podle Tebe možné se v dnešní době chovat a žít mimo konzum?

To je dost těžká otázka. Žijeme v době nekonečných možností. V době neuvěřitelné hojnosti. Podle mě ani nevíme, co to je nedostatek. Jsme konzumní tak nějak automaticky. Pro mě je žít mimo konzum už to, že si toto uvědomuji. Že vědomě nakupuji, že nepodléhám trendům. Že nemusím mít za každou cenu novinku, kterou inzerují v reklamách. Zkrátka být k sobě upřímná a neutrácet jen z rozmaru či špatné nálady.

Máš nějaké oblíbené prvky, které při stylingu ráda používáš? Je něco, co je pro Tebe unikátní?

Já jsem dost známá propagátorka pásků. Podle mě je to nejlepší stylingový pomocník a doporučuji mít alespoň jeden pásek v šatníku. Celkově kladu důraz i na doplňky. Jsou to právě ty detaily, které tvoří dokonalý celek. Také mám ráda pánské kousky v dámském šatníku. Taková pánská větší košile je must have kousek. Jaký kousek ulovený v sekáči za poslední dobu, Ti udělal opravdu radost?

Mám takových kousků více. Popravdě mám radost z každého sekáčového úlovku. Například 100% vlněný kabát MaxMara, který přesně odpovídal mému vysněnému kabátu. Po čem se díváš v sekáčích a předěláš si někdy koupený kousek, aby vystihoval tvůj osobitý styl?

Super jsou saka a kabáty, ideálně z přírodních materiálů. Stačí u nich třeba jenom přešít knoflíky a máte hned jiný a originální kousek. U větších sukní můžete třeba jen dát novou gumu do pasu. Džíny se dají ohrnout nebo i ustřihnou. Já popravdě nejsem v upcyklaci moc zdatná, ale pokud natrefím na nějaký kvalitní, nadčasový kousek, tak jej svěřím do rukou odborníka, aby mi jej upravil podle mého přání.


Co pro tebe upcycling oblečení znamená?

Pro mě je to možnost, jak ušetřit peníze. Jak ulevit planetě. Je to ale také způsob, jak ukázat svou kreativitu. Možnost tvořit a zapojit fantazii. Děsně mě baví ten proces, jak právě ze starého vznikne něco nového. Je to i způsob, jak se odlišit, mít ten svůj osobitý styl. Kam si myslíš, že secondhand trh směruje?

Rozhodně vidím obrovský posun v tom, že už se na sekáče nenahlíží jako na něco špinavého, zapáchajícího, jako tomu ještě před pár lety bylo. Sice pořád ve společnosti převládají předsudky, ale díky stále přibývajícím kvalitním sekáčům a vintage butikům, se to rychle mění. Znám spoustu sekáčů, které jsou tak krásné, že levou zadní předčí leckterý módní řetězec.

Kde vidíš trh z druhé ruky za pár let ty z pohledu stylistky?

Tak nějak věřím, že už bude naprosto běžné jít nakoupit s klientkou do sekáče stejně jako třeba do Zary. Přestanou se dělat rozdíly mezi novým a nošeným. Super by bylo, kdyby v každém obchodním řetězci bylo i oddělení „z druhé ruky“. Zákazníci by tam nosili oblečení a jiní by jej zase mohli koupit. Myslím, že to je reálné, protože třeba už i Zalando kategorii Pre-owned má.


92 views0 comments

Recent Posts

See All