Rozhovor s Pavlínou Jágrovou z UNIQUED

Pavlína Jágrová (30) se pohybuje v módní branži už téměř 10 let. Začínala s fashion blogem a stylingem, pracovala pro módní značky, v oblasti marketingu a social media. Působí také na Instagramu @pavlinajagrova, kam přidává své outfity pro inspiraci. Projektem uniqued si plní svůj sen vlastního podnikání.

Na začátek se pojďme podívat trochu zpět. Co tě směrovalo k udržitelnosti a k počátku Uniqued.store?

Já měla vztah k second-handovým kouskům už tak nějak od svých 15 let. Vždy jsem tam ráda nakupovala a většinu mého šatníku tvoří právě vintage a second-hand věci. K udržitelnosti v oblasti módy jsem tedy tíhla tak nějak přirozeně už dlouho. Pak když jsem začala blogovat a začalo mě sledovat víc lidí, tak jsem sama pořádala bazary oblečení. Myšlenka začít to dělat online mě napadla přibližně před půl rokem.

Co tedy Uniqued.store je a kdo za projektem stojí?

Já a mé dvě kamarádky Pamela a Petra. Měly stejný nápad a celkově k módě přistupují stejně jako já, takže jsme se daly dohromady a začaly s tímhle projektem. Vždy nás všechny bavilo nakupovat v sekáčích a vidíme v tom i vyšší smysl právě kvůli udržitelnosti, ekologii atd. Online prodáváme vybrané kousky, které jsou buď z našich šatníků nebo ze sekáčů ze všech koutů ČR i ze zahraničí. Chceme tuhle módu přiblížit lidem. Některé kousky i přešíváme a předěláváme, různě zdobíme.

Mnoho lidí stále kouká na sekáčové a nošené oblečení jako na něco podřadného, ale přitom to tak vůbec nemusí být.

Dají se tam najít poklady a právě ty jim budeme nabízet.

Jaká je vaše vize? Kde se vidíte za 5 let?

Určitě bychom rády kamennou prodejnu. A bylo by fajn, kdyby se i díky nám pojem udržitelná móda dostal do většího povědomí lidí. A jednou se třeba také propojit a spolupracovat s někým z českých designérů, prezentovat se v rámci fashion weeku apod.

Kam si myslíš, že bude směřovat fashion segment ve vztahu ke slow fashion?

Přijde mi, že každým rokem je to v tomhle ohledu lepší. Vzniká hodně podobných projektů jako je ten náš, více se na trhu objevují etické a ekologické značky. Myslím, že víc a víc lidí si uvědomuje důležitost slow fashion, dokonce i obchody fast fashion začaly přidávat do svých kolekcí sustainable kousky a staví na tom svůj marketing. Začíná to být čím dál větší téma a za to jsem moc ráda.

Znáš Swap? Využívala jsi někdy? Pokud ne, co by si případně chtěla swapovat?

Ano, mezi přáteli jsme si někdy vyměnili nějaké věci. Takže vím, o co jde. Swapovala bych věci do domácnosti, nábytek, oblečení.

Co si myslíš o swapování služeb a dovedností. Co ty bys byla ochotna nabídnout, případně co by jsi se chtěla naučit?

To mi přijde jako super věc. Co se týče služeb, tak bych mohla nabídnout své znalosti marketingu a instagramu. Případně ještě styling. A já bych se chtěla naučit jazyky nebo pomoc v domácnosti (přivrtat poličku, obraz, uklidit, apod.).

Jaký je tvůj nejoblíbenější produkt, který je zároveň šetrnější k životnímu prostředí?

Nedokážu říct asi jeden produkt. Používám spoustu kosmetiky, která je vegan a šetrná k životnímu prostředí. Hodně jsem teď začala kupovat přípravky na čištění domácnosti v eko verzi, pořídila jsem si menstruační kalhotky, látkové tamponky na odličování, nosím síťovku na nákup, každý by se měl snažit aspoň trochu přispět k ochraně životního prostředí a žít o maličko víc ekologicky. Někdy stačí fakt málo – koupit jiný přípravek, nepoužívat plastové tašky atd.

Nejbizarnější, na kterou jste narazili v sekáčích?

Někdy narážím na trička s opravdu bizarními nápisy. A párkrát jsem viděla různé zvláštní masky, které vypadaly dost ujetě. Jeden můj oblíbený sekáč, kam často jezdím, má právě sekci s převleky.


Jaká je tvoje nejoblíbenější technologie/appka/inovace?

Technologie: Elektromobily a chytrá domácnost (ale ani jedno bohužel zatím nemím) /

Appka: Aplikace na úpravu fotek

Inovace: ta ještě neexistuje, ale přála bych si, aby existovalo, že když člověk vstoupí k sobě domů nebo někam, začne se mu automaticky nabíjet mobil aniž by ho musel zapojit do zásuvky

Nejoblíbenější místo v Praze?

Vinohrady

Nejpalčivější problém ve společnosti?

Lidé si neváží přírody, to mě trápí asi nejvíc ze všeho. Ale takových problémů je víc.

Nejhezčí věc, kterou jsi pro někoho udělala?

Snažím se pořád dělat pro své blízké hezké věci, i když to jsou jen maličkosti. Ale třeba dva roky zpátky jsem v zimě potkala bezdomovce, který mě požádal o nějaké drobné. Ty jsem mu dala a on začal vyprávět, že mu někdo ukradl deku a že neví co bude v noci dělat. Hned jsem běžela pro jednu domů a dala mu jí.

114 views0 comments