Má trh z druhé ruky opravdu potenciál naučit společnost odpovědnější konzumaci?

U nás v Leepě věříme, že má! V tomto článku vám přinášíme trochu inspirace z některých oblastí, kterým se věnujeme a příběh největší české resale platformy na trhu knih.


Naše aplikace, jakožto prostředí, které propojuje lidi a dává nevyužitým věcem nový život, je primárně postavena na swapu – tedy výměně věcí a dovedností mezi lidmi, bez použití peněz. Právě swap se aktuálně potkává s obrovským zájmem. Paradoxně je však swap v naší společnosti už od pradávna. Možná se tak v dnešní době vracíme k více přirozeným aktivitám, možná hledáme nové alternativy, jak si naplnit svoje potřeby více udržitelně. Ale není to pouze o swapu. Je to právě celý trh z druhé ruky, jako nadmnožina swapu, který má velký potenciál podpořit přechod společnosti od konzumního chování, k více vědomému konzumování ve všech oblastech našeho života.


TRH Z DRUHÉ RUKY V MODNÍM PRŮMYSLU


Právě módní průmysl je jedním z největších znečišťovatelů naší planety. Ale blýská se na dobré časy! Do roku 2030 má být v módním průmyslu trh z druhé ruky větší než klasický retail trh. To potvrzuje velký trend a zájem, zejména mladých lidí, o módu z druhé ruky. Vzniká tak mnoho nových upcycling značek a sekáčů, které jasně dávají najevo, že ve 21. století není trh z druhé ruky o nehezkých kouscích, kterých se lidé chtějí jen zbavit, ale o kreativitě, originalitě a nových stylech. Jestli se chcete přesvědčit, koukněte třeba na – revive_upcycled_clothes, Tak trochu jiný sekáč, nebo Moyyo_cz
TRH Z DRUHÉ RUKY V OBLASTI KNIH


Každý z nás, kdo alespoň trochu rád čte, má doma mnoho knih, které už jen tak leží a chytají prach. Ve chvíli kdy si chceme pořídit nějakou novou knihu, zjistíme, že už se nám ani doma nikam nevejde. I proto jsme, mimo MÓDU - SLUŽBY & DOVEDNOSTI - HOME & DECOR - ROSTLINY, zařadili právě KNIHY, jako jednu z kategorií, které v naší apce můžete swapovat. Na knížkách se nám líbí, že knihou nepředáváte jen materiální věc, ale nějakou myšlenku, příběh a to, že každý z nás má doma knihu, ke které má nějakou osobní vazbu. Trh z druhé ruky však pro nás není jen o Leepě. Rádi sledujeme a bavíme se s dalšími lidmi, kteří mají podobnou vizi jako my. Na trhu z druhé ruky v oblasti knih je to Knihobot. Resale platforma, kde si nejen můžete vybrat z cca 100 000 titulů, ale i vyprázdnit vaši knihovnu. Stačí nafotit sérii knih, které chcete poslat dál, Knihobot si je převezme, zařadí do svého portfolia k prodeji a nakonec vám i zaplatí.PŘÍBĚH KNIHOBOTU


Na začátku byl Knihobot běžný antikvariát. Jeho majitelé objížděli obýváky, chodby i sklepy a půdy a během odkupování knih mohli sledovat současný stav českých knihoven. Vycházel jim z toho nepříjemný obrázek, kdy velká část knih už byla za zenitem - nejenže neprodejné, ale také zničená vlivem špatného skladování. Vznikla otázka, jak tomu zabránit a naučit lidi posílat do oběhu věci, o které nemají zájem nebo pro ně nemají místo. Ukázalo se, že existuje díra na trhu: stačí to lidem ulehčit a věci se dají do pohybu.


Knihobot změnil strategii výkupu a začal do domácností posílat kurýry. Princip je jednoduchý: pošlete jednu fotku všech knih, co chcete poslat dál. Knihobot ji zkontroluje a knihy si odveze z každého kouta republiky. A pak už se o ně postará. Doplní je na e-shop, přidá jim popis a kategorie a vyfotí skutečný stav. Díky tomu se překonává bariéra prostorová (je jedno, kde se nacházíte), časová (zákazníkům to zabere zhruba 15 minut, zbytek Knihobot odmaká) i


pocitová (díky fotografiím se nemusím bát, že nakupuji zajíce v pytli). Původní majitelé dostanou po prodeji knihy provizi na svůj účet. Odpadá nutnost složité domluvy se zájemci a dalších starostí.


A přesně v tomto směru se Knihobot chystá pokračovat. Cílem je rozhýbat knižní trh natolik, aby se do oběhu vracelo 10 % z počtu knížek, co se každoročně vytiskne. To znamená asi 1 až 3 miliony výtisků, které leží nečtené nebo již dávno přečtené v knihovnách. Knihy, které už nepotřebujeme vlastnit a mohly by udělat radost dalšímu čtenáři. Protože knihy se mají především číst, a ne lapat prach.Právě Knihobot je jedním z partnerů Digitálního swapu knih – Pošli knihu dál, který aktuálně běží v naší aplikaci až do 22.8.. Pokud jste to ještě nestihli, stačí se registrovat do Leepy a najít tu správnou knihu na výměnu. Tak hodně štěstí!

220 views0 comments

Recent Posts

See All