Exkluzivní rozhovor se Swap Prague

Společně stály u zrodu swapování – tj. výměny předmětů mezi lidmi, samotný swap pak rozšířily do mnoha měst a každý měsíc pořádají v Praze živé swapové akce. Jejich ambicí je změnit vztah lidí k nakupování. To jsou Kristýna a Lucka ze Swap Prague, se kterými jsme připravili rozhovor.

Na začátek se pojďme podívat trochu do historie. Jak to vlastně celé začalo, jak vás to napadlo?

Začalo to v roce 2016. První swap jsme udělaly s Kristýnou v návaznosti na konferenci „Zero waste“ s Beou Johnson, kde to bylo jako doprovodný program. Dělaly jsme to ve spolupráci s Markétou Boreckou z Forewear, která v tu dobu organizovala výměnné bazary. Bylo to v menším formátu, přišlo kolem 100 lidí a pojaly jsme to spíš jako zábavu. Jednalo se hlavně o zákazníky bez obalu a naše přátelé. Potom jsme šli všichni na piknik a udělali si pohodičku.

Všechny nás to moc bavilo, takže jsme udělaly další akci, která proběhla zhruba za půl roku. Následně jsme frekvenci zvyšovaly, přidaly jsme i další prostory, například u nás ve Svět Hub, z Pokoje do pokoje, Café Pavlač atd. Začaly jsme to doplňovat o doprovodný program, swapování bereme jako nástroj ke změně, ale důležitá je ta edukace. Na každém našem swapu se lidé, pokud chtějí, můžou i něco nového naučit.

První myšlenka, která nás k tomu nasměrovala, byla metoda Konmari. Když jsem viděla množství vytříděných věcí, tak jsem si říkala, že je důležité začít tyhle věci z druhé ruky dál využívat, používat a dostat je k dalším lidem. Zavolala jsem Kristýně, jestli neuděláme swap. Kristýna o tom přemýšlela taky, ale nechtělo se jí to dělat samotné. No, a tak to vlastně začalo, v té době jsme ještě nevěděly, jaký fenomén tvoříme a co z toho bude („smích“) a tím vznikla i naše spolupráce.

Je to hodně náročný na organizaci, ze začátku nám s tím pomáhali naši přátelé a kamarádi. V současné době máme kolem 50 dobrovolníků, kteří nám pomáhají.

Co nejvíc pomohlo rozjezdu?

To, že jsme tomu věřily a dávalo nám to smysl. Přemýšlely jsme, jak to pokaždé udělat jinak a lépe. Druhý rok přišel zlomový moment, kdy na jednu swap akci stála fronta lidí až na konec ulice, vůbec jsme nechápaly, co se stalo, ale v ten moment nám došlo, že se tohle téma dotýká spousty lidí. Začaly jsme jako jediné dělat swap akce pravidelně, a pak se to začalo šířit mezi lidi a nás to hrozně baví.

Kam si myslíte, že bude swap směřovat?

Myslíme si, že swap bude časem směřovat k takovému „obchoďáku“.

Jaká je vize Swap Prague, kde se vidíte za 5 let?

Hodně se o tom spolu s Kristýnou bavíme. O změně spotřebních návyků, změně myšlení, nastolení nového trendu, ale i práce s dětmi. Chceme se například dostat k edukaci do škol, udělat to plošně, vychovávat novou generaci už s tímhle přemýšlením, aby to pro ně bylo přirozené.

Chceme se zasloužit o změnu uvažování a přístupu. Už teď se nám podařilo etablovat slovo „swap, swapovat“ je to určitě trend a my chceme podpořit jeho šíření do větší masy lidí. Nastolit nový způsob spotřeby. Být tím aktivním hybatelem změny.


Lidé mají pořád ještě neskutečnou potřebu věci vlastnit a kupovat si nové. Je těžké je přesvědčit, že stejnou radost z „nové věci“ můžou zažít i při swapování a půjčování. Když objeví věc, která jim na swap akci hned padne do oka, kterou vymění za jinou, kterou nenosí, nepotřebuji…a neutratí za to ani korunu.

Změna přemýšlení vede například k tomu, že se vymaníme z kolotoče vydělávání peněz a jejich utrácení za věci, které mnohdy ani nepotřebujeme. Ale žádá si to společnost nebo naše okolí, naše postavení atd. Swapováním si můžeme snížit náklady, aniž by to znamenalo, že nebudeme mít nové věci, dovednosti atd., jen za ně zkrátka klasicky neplatíme. Můžeme tedy pracovat méně a svůj ušetřený čas využít pro něco, co nás baví a těší. Trávit ho s blízkými přáteli…Tohle jde ale dost těžko předat, to si musí každý zažít sám.

Jaká je nejbizarnejší věc co jste vyswapovaly?

Hmmmm…..no, na swapu byl třeba i vibrátor („smích“). Samozřejmě nový a zabalený. Možná to byl nevhodný dárek…?

Zaroveň je vtipný, že swap prostředí někdo používá třeba i jako takovou seznamku. Je to prostě tím, že se tu vytváří komunita, lidé se spolu po čase znají, povídají si a při swapech se často potkávají a můžou tam vznikat sympatie.

Co si myslíte o swapování služeb a dovedností. Co vy byste případně mohly nabídnout a co byste se chtěly naučit.

Určitě je to dobrý nápad a bude se to objevovat čím dál častěji. Třeba naučit někoho něco uvařit, upéct, namasírovat nebo naučit zaštupovat ponožky. Výměnou za to bych se chtěla naučit zpívat a rétoriku.

Co je podle vás nejlepší inovace za posledních 5 let.

Za inovaci považuju třeba i to, že lidé teď znovu objevují vztahy. Čím dál víc lidí si podle mě uvědomuje, jak jsou důležité. Asi k tomu pomohla i korona.

Někteří lidé vystupují z kolečka toho, co sice dlouho dělali, ale dlouhodobě je to nebavilo. Začali přemýšlet jinak, zkouší jiné a nové věci. Jsou kreativnější. Někdo opouští korporát a založí si startup atd…

A taky samozřejmě rohlik.cz. Je to ulehčení, stačí prostě jen objednat pár věci do našeho co-worku Svět Hub a netahat se s tím.

Nejpalčivější problém společnosti?

Útěk od reality a hodnoty společnosti.

Nejhezčí věc, kterou jste pro někoho udělaly?

Těžko říct, to by museli říct oni. Ale radost vidíme třeba právě i na našich swap akcích. Jedna paní sem donesla kočárek a našla si ho paní, která se stará o děti v pěstounské péči. Je hezký vidět, že se věc dostane k někomu, komu se opravdu hodí, kdo ji potřebuje a má z ní radost. Ale to se děje samo bez nás a máme z toho radost.

Taky mám radost, že je lidem dobře na námi pořádaném workshopu, na swapu, na kurzech, je to pro nás taková odměna. Přijdou vystresovaný, vyšťavený, a když odcházejí, jsou moc spokojený. Tohle je ta nejlepší zpětná vazba a odměna, že vidíme, že to, co pro lidi děláme, jim přinese potěšení a radost.

Radost máme z komunity dobrovolníků. Jsou to lidi, kteří by se asi jinak nepotkali. Jsou jiného zaměření, různého věku, od 15 do 80. Ale chybí nám muži dobrovolníci, aby se nám ten babinec trochu rozmělnil :)

Co byste změnily/zlepšily ve veřejným prostoru v Praze? 

Líbily by se nám v parcích houpací sítě a domečky na stromech pro děti. A taky, aby město bylo pro lidi a ne pro auta, aby lidi byli na prvním místě.

Jakou aplikaci používáte nejraději/nejčastěji (mimo sociální sítě)?

Flow, taková ta aplikace pro holky. Asi jediná aplikace, kde si platím za prémiovou verzi. A určitě i Spotify.

Co připravujete v nejbližší době?

Nejbližší swap akce bude v červenci. A největší naše akce bude týdenní swap 5.-11.10. na ploše cca 800 metrů, takže to bude velký. Řešíme vhodné místo, partnery, doprovodný program atd., je toho docela dost a říjen je za chvili…. No a přístí rok uděláme swap třeba na Výstavišti.


91 views0 comments